Voor iedereen passende zorg? VERGEET HET MAAR.
Voor iedereen passende zorg? VERGEET HET MAAR.

Samen met een aantal andere leden bemensen wij de hulpdienst van de afdeling. In die hoedanigheid is mij door een persoon gevraagd om haar bij te staan als onafhankelijk cliënt ondersteuner, omdat zij geen vertrouwen meer heeft in de officiële oco-organisaties. Als hulpdienst hebben wij hier geen oordeel over en nemen wij een dergelijk standpunt van een persoon voor lief en kijken we hoe wij de persoon dan kunnen bijstaan of verwijzen naar een andere instantie.
In deze situatie is een verwijzing niet mogelijk, omdat er geen andere organisaties zijn die deze ondersteuning bieden. Ik heb me daarom bereid verklaard om als vrijwillig cliënt ondersteuner op te treden. Dit betekent dat ik bij de gesprekken die de betrokkene met b.v. zorginstellingen heeft aanwezig ben en ervoor zorg dat haar stem duidelijk wordt gehoord.
Nu naar de situatie. Mevrouw is al jaren bedlegerig en woont zelfstandig. Zij kan zich verplaatsen door middel van een elektrische rolstoel. Zij heeft grotendeels op haar eigen kosten haar huurwoning zodanig aangepast dat zij zich hierin kan bewegen en functioneren met daarbij de nodige ondersteuning van thuiszorg en wijkverpleging.
In 2022 valt zij bij het overbrengen vanuit bed naar haar rolstoel hard op de grond met als gevolg een langdurige ziekenhuisopname en daarna opname in een verpleeghuis voor revalidatie. Mevrouw is in het verpleeghuis opgenomen in het kader van de Wet Langdurige Zorg (wlz). Na een tijdje geeft zij aan terug te willen naar huis en dat zij van mening is niet langer onder de wlz te vallen. Hier wordt door het verpleeghuis afwijzend op gereageerd en zij gaat een juridische strijd aan, waarin uiteindelijk wordt besloten dat de wlz moet worden gestopt en dat zij kan terugkeren naar huis. De gemeente Groningen pakt hierin haar verantwoordelijkheid en regelt vanuit de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (wmo) haar deel via een wmo-consulent van het WIJ-team. Echter de wijkverpleging valt niet onder de gemeente en moet geregeld worden via de Zorgverkeringswet (zvw) en moet dus via de zorgverzekeraar worden geregeld. Er wordt door de wmo-consulent, hulde hiervoor, een thuiszorgorganisatie benaderd om een indicatie te stellen en de wijkverpleging te gaan organiseren. Er vindt 1 gesprek plaats met betrokkene, in bijzijn van de wmo-consulent, 2 medewerkers van de thuiszorgorganisatie en mijn persoon. In dit gesprek verteld mevrouw haar zorgbehoefte en hoe haar woning is ingericht. De thuiszorgorganisatie geeft geen indicatie af en deelt aan de zorgverzekeraar mee dat zij de benodigde zorg niet kan leveren. De zorgverzekeraar die, naar mijn bescheiden mening, nu aan zet is om ervoor te zorgen dat mevrouw de benodigde zorg gaat krijgen bij terugkeer naar haar woning, neemt deze verantwoordelijkheid niet en geeft aan in een mail aan dat mevrouw of ik maar contact moet gaan opnemen met de afdeling zorgadvies van de verzekeraar.
Hier de letterlijke tekst uit de mail: “Mevrouw of haar OCO, (ik lees in onderstaande mail dat dat Jurrie Huisman is) kunnen voor bemiddeling naar en gecontracteerde (of indien nodig ongecontracteerde) zorgaanbieder zvw de afdeling Zorgadvies bellen. Er kan ook een intakeformulier ingevuld worden of rechtstreeks contract worden opgenomen met onze afdeling zorgadvies”.
Hier zakt mijn broek dus vanaf, de situatie is bij de zorgverzekeraar bekend en in plaats van zelf stappen te ondernemen en binnen de eigen organisatie dit op te pakken, gooien zij hun probleem over de schutting terug naar betrokkene en naar mij als vrijwillig ondersteuner. Voor alle duidelijkheid ik wil veel doen, maar dit gaat mij te ver, want als ik hierin meega verdoezel ik dat de zorgverzekeraar haar verantwoordelijkheid niet pakt.
Hierop neem ik contact op met een medewerker van de gemeente die op mijn verzoek contact opneemt met de wlz afdeling van de zorgverzekeraar. Daaruit komt het antwoord dat de wlz stopt en dat mevrouw dus eigen regie kan voeren en zij zelf b.v. via zorgadvies op zoek moet naar een thuiszorgorganisatie. Ik neem hierop maar contact op met mevrouw en geef aan dat ik niet deskundig genoeg ben om hierin te bemiddelen en vraag haar of toch niet een officiële oco organisatie kan worden benaderd. Mevrouw stemt toe en ik benader namens haar een oco organisatie. Waarbij ik wil opmerken dat dit alles gebeurt in de laatste dagen voor het aflopen van de wlz indicatie, terwijl de wmo-consulenten van het WIJ-team 8 maanden voor het aflopen van de indicatie al aan de slag waren om voor mevrouw de juiste zorg te organiseren in de thuissituatie. Op het moment dat ik dit schrijf is er nog 1 dag te gaan voordat de wlz-indicatie afloopt en hoop ik dat er morgen op de één of de andere manier een doorbraak gaat komen. Mevrouw is natuurlijk in grote paniek en volledig overstuur, zij wil maar 1 ding en teug naar haar huis en haar leven, zoals zij had voor haar val in 2022, oppakken.
Uit deze casus blijkt maar weer hoe verrot ons huidige zorgsysteem is, want dit heeft als oorzaak de marktwerking in de zorg en de idiote bureaucratie die is opgetuigd, waarbij zelfs binnen de organisatie van de zorgverzekeraar niet wordt samengewerkt en men het gewoon teruglegt bij de betrokkene.
Het is hoog tijd dat de plannen van de SP voor de invoering van een Nationaal Zorgfonds wordt uitgevoerd en dat alle bureaucratie uit de zorg wordt gesloopt. Het gaat om kwetsbare mensen die in een afhankelijke situatie verkeren en die niet de voor hun passende zorg krijgen of voor de deuren van de hel moeten wegslepen.
Ik heb getwijfeld of ik dit stuk nu al zou laten publiceren en niet zou moeten wachten tot er een oplossing is. Ik heb besloten dat ik het van mij af moest schrijven en het al te laten publiceren, omdat met de hiervoor beschreven situatie onmiskenbaar wordt aangetoond dat de zorg zoals wij die, op dit moment, in ons land hebben georganiseerd failliet is. Ik zal later een update geven van het verdere verloop en of er wel of geen oplossing is gekomen.
- Zie ook:
- Jurrie Huisman
- Jurrie Huisman
Reactie toevoegen